Otázku, zdali je nyní vhodný čas koupit či prodat nemovitost, si jistě klade mnoho lidí. V době, kdy je rekordní inflace, ceny energií atakují maxima a hypoteční úvěry se zdají téměř nedosažitelné, panuje v lidech pochopitelná nejistota. Pojďme se na současnou situaci a realitní trh podívat trošku podrobněji.

Vývoj cen nemovitostí má tři fáze, které se čas od času střídají.

  1. Fáze růstu, která trvala posledních několik let (můžeme na ní na chvíli zapomenout)
  2. Fáze stagnace, kterou jsme pocítili od zahájení válečného konfliktu na Ukrajině
  3. A fáze zlevňování, kterou jsme zažili například v době recese přibližně od roku 2008 a s největší pravděpodobnosti bude pokračovat také v roce 2023

Tyto „vlny“ se nejméně dotýkají nemovitostí, které se nacházejí takzvaně na dobré adrese. Byty a domy v atraktivních lokalitách nejsou tak náchylné na ekonomickou realitu. Tam, kde je vysoká zaměstnanost a lidé berou nadprůměrné platy, se nemovitost vždy prodá za dobré peníze. Nejedná se přitom jen o rezidenční bydlení, ale i o oblíbené lokality k rekreaci.
Oproti tomu existují místa, která hodnotu nemovitosti nezvyšují, a zájem o bydlení tam není takový. V tom případě je cenotvorba více závislá na všeobecné ekonomické situaci a mělo by se zohlednit v konečné ceně nemovitostí.
Česká ekonomika je z velké míry závislá na exportu, a proto se jí události na světových trzích výrazně dotýkají. Typicky se zmiňuje autoprůmysl, pro který vyrábí řada společností v zemi. Některé výrobní závody mají navíc zahraničního vlastníka.


Je ideální doba ke koupi nemovitosti?

Podle některých významných investorů – je ideální doba ke koupi nemovitosti v době, kdy se ekonomika dostává do recese, nebo je dokonce krize. O tom, že krize přichází, napoví třeba to, že klesá HDP. Naopak stoupá nezaměstnanost, rozpočty států se dostávají na rekordní hodnoty, roste inflace a akciový trh klesá. A do takové situace se právě dostáváme. Už nyní jste nejspíš zaregistrovali výrazný pokles cen nemovitostí, nejenom v Pardubicích.

Přemýšleli jste nad tím detailněji? Co to dnes znamená, pokud jste kupující? Pokusím se vám vysvětlit některé rozdíly v číslech.

Příklad prodeje bytu z praxe. Byt 2+KK v Pardubicích.

Leden 2022 – byt 2+KK byl prodán za 3 950 000 Kč.

  • Cena bytu 2+KK, kterou naše RK realizovala v lednu 2022 byla 3 950 000 Kč. Hypotéku si vzal klient na 3 160 000Kč, vlastní zdroje 790 000 Kč, úroková sazba? Sympatických 3,49 % p.a., a splátka hypotéky 14 173 Kč/měs.

Leden 2023 – stejný byt za 3 100 000 Kč

  • Dnes jsou byty o stejné dispozici i velikostí za cenu 3 100 000Kč. A jak je to s úrokovou sazbou? Vzpomenete si, kdy naposledy ČNB výrazným způsobem upravila podmínky? Repo sazba vstoupila v platnost 24.6.2022. Je to tedy více jak 7měsíců, kdy proběhlá zásadní změna a od této doby, je vše v rukou komerčních bank, které pracují s „marží“. Současná situace dovoluje některým komerčním bankám fixovat sazby na 5,79%p.a. Rozdíl ve splátce hypotéky je tedy 399Kč/měs. u stejného bytu. Navíc UniCredit Bank aktuálně nabízí sazbu 5,69% p.a. s 10ti letou fixací.

Paradoxně, u stejného bytu ke dnešnímu dni byste získali o 837 000 Kč více, což znamená, že nákup stále stojí za to, i přestože je sazba hypotéky o dost vyšší. Podle všeho to tak vypadá.

Přemýšleli jste o aktuální situaci tímto způsobem? A nyní přichází klíčový dotaz: Kupovali byste stejný byt v letech 2021/2022, pokud byste měli tyto informace? Samozřejmě můžete také uvažovat o tom, že si počkáte, až dosáhnou ceny nemovitostí pomyslného dna. Nicméně většinou takové období zmizí rychleji, než ho budete schopni zaregistrovat.

Jaká je aktuální cena vaší nemovitosti?

Zajímají vás podrobnosti či spolupráce?