Máte na pozemku černou stavbu?
Chystáte se prodat chatu nebo dům? Může se stát, že na pozemku stojí černá stavba. Často to bývají garáže, stodoly nebo kůlny, které kdysi někdo postavil bez stavebního povolení. Dříve totiž byla pravidla u menších staveb podstatně benevolentnější než dnes. Na to, že máte na pozemku černou stavbu, často přijdete až ve chvíli, kdy ji chcete prodat.
Definice černé stavby
- je to stavba, která není zakreslená v katastrálních mapách, a pro kterou neexistuje katastrální rozhodnutí
- typicky jde o přístřešky, garáže, stodoly nebo kůlny
- dle katastrální vyhlášky č. 357/2013 Sb., tj. stavba je větší než 16 m²
zastavěné plochy a výšky 4,5 m budovy, taková stavba podléhá zápisu do katastru nemovitostí
Podle Českého statistického úřadu je až každá pátá stavba nelegální.
Jak je to s financováním takové nemovitosti?
V případě, že nemovitost prodáváte a kupující bude využívat hypotéční úvěr, určitě k vám dorazí odhadce z banky. Vy potom můžete existenci černé stavby nahlásit. Obejde se to určitě s menší pokutou, než v případě, že na černou stavbu přijde katastrální úřad sám.
Existuje promlčecí lhůta?
Je důležité podotknout, že černé stavby se v zásadě nepromlčují, což znamená, že pokutu nebo povinnost stavbu odstranit vám může udělit úřad i po mnoha letech, co stavba stojí. Pokud tedy na takovou stavbu narazíte, je třeba to co nejrychleji vyřešit.
Černou stavbu můžete dodatečně zlegalizovat. Není to úplně jednoduché, ale ani nemožné.
- vaše první kroky by měly vést na místní odbor územního plánování, kde se budete informovat o tom, zda-li je daná stavba v souladu se závaznou územně plánovací dokumentací
- pokud dostanete souhlas, nechte si nakreslit projekt stavby a inženýrských sítí
- nezapomeňte oslovit instituce, které provozují inženýrské sítě, úřad životního prostředí a případně také hasiče
- v oblastech, kde se těžilo, je často také potřeba provést geologický průzkum
Pokud dostanete kladná vyjádření ze všech dotčených míst, můžete jít žádat o dodatečné stavební povolení. S sebou musíte mít geometrický plán a projekt. Zaplatíte také pokutu za černou stavbu. Ta ale bude podstatně nižší, než kdyby na ni přišel samotný katastrální úřad.
Blížíme se do finále
Následuje kontrola ze stavebního úřadu a kolaudační rozhodnutí. Potom už zbývá jen zakreslení stavby do katastrálních map. Za to už neplatíte a obvykle to netrvá déle, než pár dnů. Pokud se do legalizace černé stavby pustíte sami, počítejte s tím, že celý proces potrvá přibližně deset měsíců až rok a bude vás to stát nemálo času.
V případě, že nemáte odvahu pustit se do úřednické mašinerie, nezoufejte! Všechny právní neduhy a problémy jsem schopný pro své klienty vyřešit a nemovitost uvést na trh v co nejkratší možné době.