Společné jmění manželů (SJM)
Nejdříve bych chtěl definovat společné jmění manželů. To vzniká uzavřením manželství a jde o specifickou formu spoluvlastnictví. Patří sem mimo jiné společně pořízené nemovitosti.
Pokud manželství přejde do stádia rozvodu, je nepochybně velice důležité dohodnout se na majetkovém vypořádání. Ideální samozřejmě je, pokud se na něm rozloučení partneři domluví sami nebo s pomocí mediátora.
Ještě před vypořádáním společného jmění manželů lze nemovitost, kterou partneři vlastní, prodat. Tento postup je vhodný v případě, že ani jeden z manželů nechce nemovitost získat do svého výlučného vlastnictví.
V České republice se podle statistik rozvede téměř každé druhé manželství. Dělení takzvaného společného jmění manželů tak není nic neobvyklého. První volbou by měla být vždy snaha o dohodu.
Příklady kdy nemovitost nepodléhá SJM?
Pokud nemovitost jeden z manželů získal darem, nabyl ji před manželstvím nebo ji zdědil, není tato nemovitost součástí společného jmění manželů. Může také nastat situace, kdy si jeden z manželů pořídil byt či dům na hypotéku ještě před uzavřením manželství, ale splátky platil v manželství. V takovém případě náleží nemovitost pouze jemu. Jeho protějšku však náleží finanční vyrovnání ve výši poloviny všech splátek uhrazených po dobu trvání manželství.
Předmanželská smlouva
Jiná situace nastává v případě uzavření takzvané předmanželské smlouvy. Zákon sice pojem předmanželská smlouva nezná, běžně se však používá pro úpravu budoucího majetkového režimu snoubenců. V takové smlouvě si tedy partneři mohou upravit to, zda budou mít jako manželé společný majetek, co tam bude patřit nebo zda budou mít každý zcela oddělené jmění.
Pokud snoubenci zvolili režim oddělených jmění, měli po svatbě dál každý svůj vlastní majetek a svoje vlastní dluhy. Pokud si koupili byt dohromady, měli jej ve spoluvlastnictví s určenými podíly. Taková situace často nastává i u nesezdaných párů.
Rekonstrukce nemovitosti
Náročná situace nastává v případě, kdy jeden z manželů investoval peníze ze svého výlučného vlastnictví do rekonstrukce nemovitosti, která patří druhému z partnerů. Advokáti doporučují si v takovém případě nechávat veškeré účty a také uzavření smlouvy mezi partnery. Pokud taková smlouva neexistuje, je ideální na všem se domluvit. Jinak přichází na řadu soudní jednání. Podobně jako v jiných případech, kdy partneři nejsou schopni najít společnou řeč.
Na závěr
Pokud procházíte rozvodem či rozchodem a bojíte se toho, jak se se svým odloučeným protějškem dohodnete, nebojte se obrátit na mediátora. Tím může být i realitní makléř. Mám bohaté zkušenosti s řešením zdánlivě neřešitelných situací. Neváhejte se na mě obrátit, rád vám v této těžké životní situaci pomohu tak, aby byly spokojené obě strany.