Vlastní domeček se zahrádkou je sen mnoha lidí. Mít přírodu nadosah obývacího pokoje, vlastní ovoce a zelenina a možná i bazén, jsou velkým lákadlem. Pokud o stavbě uvažujete, musíte vybrat správný pozemek. Poradím vám, na co si při koupi dát pozor.
Možná sníte o vlastním domečku odjakživa, možná jste výhody bydlení v domě objevili až potom, co se vám narodily děti. A právě teď jste se rozhodli, že si ho chcete postavit. Přišel čas najít ten správný kus země, kde najít domov na příštích několik desítek let.
Pojďme se společně podívat na to, kde může být u koupi pozemku zakopaný pes.
Podobně, jako při koupi jakékoliv jiné nemovitosti je třeba dát si pozor na právní stav pozemku. Vyžádejte si tedy na katastrálním úřadě či pobočkách CzechPointu list vlastnictví a ověřte si, zdali je půda opravdu prodávajícího. Zjistěte také, jestli není zatížen nějakými věcnými břemeny či zástavním právem.
Všechno je v pořádku? Výborná zpráva, můžete si začít ověřovat, zdali je pozemek opravdu stavební. Potřebné informace zjistíte z platného územního plánu. Ten také jasně stanovuje, co lze v dané oblasti stavět, do jaké výšky a zdali území není v záplavové oblasti. Územní plány má většina měst a obcí na svých webových stránkách a dají se vyžádat také od stavebních úřadů.
Informujte se také o zavedení inženýrských sítí – kanalizace, vody, plynu, elektřiny a komunikací. Bez zkolaudovaných potřebných inženýrských sítí nemůžete stavět, proto je velmi důležité ověřit si jejich skutečný stav, a to na stavebním úřadě. Pokud jsou sítě zavedené do ulice, a nikoliv na pozemek, musíte počítat s tím, že bude třeba zřídit přípojky. Počítejte s tím, že to může trvat i několik měsíců a investice budou dosahovat v ideálním případě desetitisíců. Před koupí konzultujte možnosti se stavebním úřadem a poskytovatelem energií, o které máte zájem.
Než začnete stavět, je třeba provést hydrogeologický, geologický a radonový průzkum. Pokud máte v sousedství novostavbu, poptejte se budoucích sousedů, je možné, že mají průzkum zpracovaný pro celou oblast. Opět doporučuji také návštěvu stavebního úřadu, kde mohou mít potřebné informace k dispozici.
Pokud se vám podařilo získat všechny potřebné informace a všechno je v pořádku, gratuluji! Můžete začít projektovat bydlení svých snů. Ještě, než poprvé kopnete do země, můžete projekt domu nahrát do online formuláře, který se jmenuje „žádost o územně plánovací informaci“. Na základě jednoduchých parametrů stavební úřad vyhodnotí, zdali je všechno v pořádku a můžete začít stavět.