Konečně jste našli svůj vysněný dům. Úplně se vidíte, jak před krbem v křesle popíjíte červené víno a díváte se, jak listí opadává ze stromu. I když to může být láska na první pohled, dům si pořádně prověřte.

Pokud se vám dům hodně líbí, může být těžké počkat, pořádně si ho prověřit a hned nepodepisovat rezervační smlouvu. I když si budete jistí, raději chvíli odolejte.

Odložte tužku a zjistěte si o domě všechny potřebné informace. Je jich celá řada.

1. Přehled o vlastnictví

Mezi ty zásadní patří právní aspekty. Zjistěte si, zdali je prodejce opravdu vlastníkem, v tom vám pomůže výpis z katastru nemovitostí. Pokud je dům psaný na partnery, musejí s prodejem souhlasit oba. Zjistěte si také, zdali na domě nebo pozemku není věcné břemeno, které by komplikovalo jeho užívání. Mezi další důležité kroky patří informace o případném zástavním právu či exekuci.

Se všemi těmito na první pohled složitými úkony vám pomůže realitní specialista nebo zkušený makléř. Pokud se na podrobnou prohlídku chystáte sami, navštivte CzechPoint a nechte si vystavit kompletní list vlastnictví.
V něm uvidíte mimo jiné i to, jakým způsobem majitel dům nabyl či kolaudační rozhodnutí. Jsou zde také informace o výměře či případných věcných břemenech.

2. Technický stav domu

Rozhodně nepodceňte technický stav objektu. U domu je třeba se kromě klasických záležitostí, jako je stav rozvodů či zdiva, soustředit i na další věci, jako jsou například krovy či stav sklepních prostor. Rozhodně neuděláte chybu, pokud si na pomoc vezmete stavaře nebo statika. Ten zjistí, jestli nebude při silnějších deštích voda prosakovat pod podlahy a do stěn nebo zda není například vadná vodoinstalace.

Vyplatí se také zjistit, jaká je energetická náročnost domu nebo jestli má platné revize komínů, hromosvodů a elektroinstalace. Požádejte majitele také o faktury za teplo nebo o zařízení chybějících kontrol.

3. Prozkoumání okolí

Projděte si i okolí domu, zjistěte si, kde je nejbližší obchod nebo restaurace. Od věci není ani to, podívat se na to, jak často jezdí autobusy či vlaky. Pokud se dáte do řeči s místními, zjistíte, zdali za obcí nemá vzniknout například skládka nebo jestli je zde plánovaný obchvat u vašeho domu.
I na první pohled neviditelné věci mohou mít na kvalitu života výrazný vliv. Podívejte se také na to, zdali v okolí není průmyslová zóna, odkud jezdí naložené kamiony.
Mnoho zajímavých informací najdete i na internetu – uvidíte třeba, zdali se v okolí nechystá stavba silnice či velkého bytového domu. Vadit vám to samozřejmě nemusí, ale pro konečné rozhodnutí může mít taková informace zásadní vliv.

4. Zjistit možná rizika

Další důležitou věcí je ověřit si, zdali dům nespadá do povodňové oblasti a zdali se neškodně vypadající potůček na zahradě neumí proměnit v živel, který vám vypláchne (v nejlepším případě) sklep.

Je všechno v pořádku? Super! Už si můžete chystat propisku a podepisovat rezervační smlouvu. A představovat si sami sebe u krbu.

Chcete poradit se správným výběrem?