Koupě bytu je pro mnoho lidí naprosto zásadním krokem, ke kterému se rozhodnou jednou, maximálně dvakrát za život. Takový nákup je třeba pečlivě zvážit. Na co si dát pozor, pokud se rozhodnete kupovat byt?

Rozhodně nejde jen o technický stav bytu, ale také o celou řadu legislativních a právních věcí. Ideální je spolupracovat s odborníkem, který již ví, na jaké věci se zaměřit.

A jaké jsou ty hlavní problémy, se kterými se nejčastěji setkáte?
1. Právní stav bytu

Abyste si ověřili, zda je byt právně v pořádku, doporučuji nahlédnout do katastru nemovitostí a zkontrolovat patřičné dokumenty, mezi které patří nabývací titul, prohlášení vlastníka a list vlastnictví. Když uvidíte, že v listu vlastnictví je u bytové jednotky uvedena plomba (je uvedena písmenem P), nic nekupujte. V tomto případě se totiž mění stav nemovitosti, například majitel, či převod do osobního vlastnictví, ale třeba i soudní spor.
V případě koupi družstevního podílu nezapomeňte na potvrzení o členství v družstvu a evidenční list. Informujte se také o tom, zda-li nejsou s daným družstevním podílem spojené nějaké dluhy.

2. Technický stav bytu

I na první pohled dobře vypadající byt může skrývat řadu problémů. Z praxe vím, že to mohou být například staré stoupačky, rozvody elektřiny a plynu, zateplení či stav oken a dveří. Zaměřte se také na případné praskliny ve zdivu, plísně či vysokou vlhkost. Informujte se také o tom, co po prodeji v bytě zůstane a co si majitel odveze. Není na škodu vzít si s sebou odborníka, který všechny skryté vady může odhalit. Zajímejte se také o náklady na provoz, po dohodě můžete nahlédnout i do vyúčtování. Nezapomeňte se rozhlédnout po okolí.

3. Nespěchejte

Prodej bytu obvykle zahajuje podpis tzv. rezervační smlouvy. Ten de facto ukončuje prodej, složí se rezervační poplatek a dále se postupuje dle zákonných postupů. Než tento poplatek zaplatíte a podepíšete smlouvu, dobře to promyslete. Rezervační poplatek většinou činí půl procenta z prodejní ceny, může to ale také být 5 či až 10 procent, proto byste si měli být jisti, že jde o byt, který opravdu chcete koupit a že zde nejsou žádní „kostlivci ve skříni“. Pokud pro koupi využíváte hypotéční úvěr, ověřte si, zdali ho máte schválený a zda bude dostatečný odhad, který vypracuje odhadce vaši banky. Při podpisu smlouvy si nezapomeňte zkontrolovat všechny údaje o prodávajícím, předmět prodeje, částky, termíny a všechny povinnosti, které vám ze smlouvy vyplývají.

Rada na závěr

Je nezbytně důležité, abyste pečlivě vybírali, ať už se rozhodujete pro nákupu vašeho vlastního domova nebo nemovitost využijete pro investiční účely Jedná se o zásadní krok, který může mít dlouhodobé dopady na vaše životní podmínky a finanční situaci. Nákup domu nebo bytu může být jednou z největších investic, které kdy uděláte, a rozhodnutí, kterému předchází, by mělo být podloženo pečlivým zvážením všech faktorů.

Pokud však nemáte dostatek zkušeností s nemovitostmi, může to být obtížné. Mnoho lidí se může cítit zmateně před množstvím možností a rozhodování o tom, která nemovitost je pro ně ta správná. Právě v této situaci je vhodné obrátit se na odborníka.

Odborník na nemovitosti má širokou znalost trhu s nemovitostmi, může vám poskytnout užitečné informace o cenách, lokalitě, stavu nemovitostí a mnoha dalších faktorech, které by mohly ovlivnit vaše rozhodnutí. Jejich znalosti a zkušenosti mohou být pro vás klíčové při tom, abyste udělali pečlivé rozhodnutí.

Rádi byste projednali konkrétní případ?